Previous Winners | West Cork Drama Festival

59th WEST CORK DRAMA FESTIVAL 2019

13th-22nd March | Adjudicator Paul Brennan


Three Act Festival

Previous Winners | 2012-2019



2019

Confined Section

3rd Place: Holycross/Balycahill Drama Group ‘The Beauty Queen of Leenane’ by Martin McDonagh

2nd Place: Skibbereen Theatre Society ‘The Beauty Queen of Leenane’ by Martin McDonagh

1st Place: Kilworth Drama Society ‘Unforgiven’ by John McDwyer


Open Section

3rd Place: Brideview Drama Tallow ‘Philadelphia Here I Come’ by Brian Friel

2nd Place: Ballyduff Drama Group ‘A Fine Bright Day Today’ by Philip Goulding

1st Place: Nenagh Players ‘What Happened Bridgie Cleary’ by Tom MacIntyre



2018

Confined Section

3rd Place: Curtain Call Productions ‘Some Girls’ by Neil LaBute

2nd Place: Skibbereen Theatre Society ‘Abigail’s Party’ by Mike Leigh

1st Place: Schull Drama Group ‘No Man’s Land’ By Harold Pinter


Open Section

3rd Place: Nenagh Players ‘Duet for One’ by Tom Kempinski

2nd Place: Gorey Little Theatre ‘Unbroken Circle’ by James Wesley

1st Place: Brideview Drama Tallow ‘Stolen Child’ by Bairbre Ni Chaoimh & Yvonne Quinn



2017

Confined Section

3rd Place: Schull Drama Group ‘Last of the Red Hot Lovers’ by Neil Simon

2nd Place: Holycross/Ballycahill Drama Group ‘Little Gem’ by Elaine Murphy

1st Place: Doonbeg Drama Group ‘The Night Alive’ by Conor McPherson


Open Section

3rd Place: Ballyduff Drama Group ‘The Cripple of Inishmaan’ by Martin McDonagh

2nd Place: Bridge Drama Group ‘An Inspector Calls’ by J.B. Priestley and John Scicluna

1st Place: Kilmeen Drama Group ‘The Seafarer’ by Conor McPherson



2016

Confined Section

3rd Place: Shannonside Drama Group ‘The Kings of the Kilburn High Road’ by Jimmy Murphy

2nd Place: Take 5 Drama Group ‘Children of a Lesser God’ by Mark Medoff

1st Place: Skibbereen Theatre Society ‘The Quiet Moment’ by Mike Finn


Open Section

3rd Place: Kilmeen Drama Group ‘Run for your Wife’ by Ray Cooney

2nd Place: Nenagh Players ‘The Miracle Worker’ by William Gibson

1st Place: Palace Players Fermoy ‘The Gigli Concert’ by Tom Murphy



2015

Confined Section

2nd Place: Skibbereen Theatre Society ‘Family Plot’ by Daragh Carville

1st Place: Doonbeg Drama Group ‘The Price’ by Arthur Miller


Open Section

3rd Place: Ballyduff Drama Group ‘Taking over the Asylum’ by Donna Franceschild

2nd Place: Shoestring Theatre Company ‘Trad’ by Mark Doherty

1st Place: Palace Players, Fermoy ‘Conversations on a Homecoming’ by Tom Murphy



2014

Confined Section

3rd Place: Schull Drama Group ‘Buried Child’ by Sam Shepard

2nd Place: Skibbereen Theatre Society ‘No Romance’ by Nancy Harris

1st Place: Doonbeg Drama Group ‘The Cavalcaders’ by Billy Roche


Open Section

3rd Place: Kilmeen Drama Group ‘The Walworth Farce’ by Enda Walsh

2nd Place: The Moat Club ‘The Steward of Christendom’ by Sebastian Barry

1st Place: Ballyduff Drama Group ‘Curse of the Starving Class’ by Sam Shepard



2013

Open Section

3rd Place: Shoestring Theatre Company ‘Eden’ by Eugene O’Brien

2nd Place: Bridge Drama Group ‘Out of Order’ by Ray Cooney

1st Place: Kilmeen Drama Group ‘The Playboy of the Western World’ by JM Synge


Open Section

3rd Place: Shoestring Theatre Company ‘Eden’ by Eugene O’Brien

2nd Place: Bridge Drama Group ‘Out of Order’ by Ray Cooney

1st Place: Kilmeen Drama Group ‘The Playboy of the Western World’ by JM Synge



2012

Confined Section

3rd Place: Conna Dramatic Society ‘Dancing at Lughnasa’ by Brian Friel

2nd Place: Schull Drama Group ‘The Birthday Party’ by Harold Pinter

1st Place: Kilmuckridge Drama Group ‘There Came a Gypsy Riding’ by Frank McGuinness


Open Section

3rd Place: Bridge Drama Group ‘Portia Coughlan’ by Marina Carr

2nd Place: Brideview Drama Tallow ‘Same Old Moon’ by Geraldine Aron

1st Place: Kilmeen Drama Group ‘The Weir’ by Conor McPherson