Previous Winners | One Act Festival

59th WEST CORK DRAMA FESTIVAL 2019

13th-22nd March | Adjudicator Paul Brennan


One Act Festival

Previous Winners | 2012-2018



2018

Confined Section

3rd Place: Gunpowder Productions ‘Wittgenstein in the West’ by Stephen Toomey

2nd Place: Conna Drama Group ‘The Problem’ by A.R. Gurney

1st Place: C5 Drama Group ‘The Librarian’ by James Prideaux 


Open Section

3rd Place: Blue Hat Productions ‘Wanda’s Visit’ by Christopher Durang

2nd Place: Palace Players ‘Where is this Malabar’ by Liam Howard

1st Place: Coolgreany Drama Group ‘Mr Foot’ by Michael Frayn



2017

Confined Section

3rd Place: Gunpowder Productions ‘The Cow Play’ by Ed Harris

2nd Place: Schull Drama Group ‘The Dumb Waiter’ by Harold Pinter

1st Place: Take 5 Drama Group ‘Tom’ by Noelle Clarke


Open Section

3rd Place: Blue Hat Productions ‘Central Park West’ by Woody Allen

2nd Place: Kilmeen Drama Group ‘A day in the life of a pencil’ by Ray Scannell

1st Place: Palace Players Fermoy ‘The Quiet Land’ by Malachy McKenna



2016

Confined Section

3rd Place: Gunpowder Productions ‘Pizzazz’ by Hugh Leonard

2nd Place: Skibbereen Theatre Society ‘No Romance’ by Nancy Harris

1st Place: Blue Hat Productions ‘Two’ by Jim Cartwright


Open Section

3rd Place: Fr Mathew Players ‘Breakfast with Willy’ by Karen Schiff

2nd Place: Kilmeen Drama Group ‘Who Did it’ by Neil Harrison

1st Place: Haulbowline Theatre Group ‘A small Family Murder’ by Simon Brett



2015

Confined Section

3rd Place: Gunpowder Productions ‘Riders to the Sea’ by JM Synge

2nd Place: Blue Hat Productions ‘Tough Cookies’ by Edward Crosby Wells

1st Place: Fr Mathew Players ‘A Galway Girl’ by Geraldine Aron


Open Section

3rd Place: Wayside Players ‘The Tinkers Wedding’ by J M Synge

2nd Place: Rasper Players ‘Breathing Water’ by Ray Scannell

1st Place: Kilmeen Drama Group ‘Shakespeare’s a Dick’ by Mark Cousins Kenneally



2014

Confined Section

3rd Place: Gunpowder Productions ‘Never Swim Alone’ by Daniel MacIvor

2nd Place: Blue Hat Productions ‘Semblance of Madness’ by John H Newmeir

1st Place: Take 5 Drama Group ‘Potential’ by Noelle Clarke & Katrina Foley


Open Section

2nd Place: Enniscorthy Drama Group ‘PVT Wars’ by James McLure

1st Place: Kilmeen Drama Group ‘The Valiant’ by Holworthy Hall & Robert Middlemass



2013

Confined Section

3rd Place: Amphitheatre Company ‘Effie’s Burning’ by Valerie Windsor

2nd Place: Take 5 Drama Group ‘A letter from Lucy’ by Yvonne Seymour

1st Place: Shannonside Drama Group ‘The Marlboro Man’ by Clare Dowling


Open Section

3rd Place: The Moat Club ‘Holy Mary’ by Eoin Colfer

2nd Place: Kilmeen Drama Group ‘Small Box Psychosis’ by Barry McKinley

1st Place: Prosperous Dramatic Society ‘Lovely Head’ by Neil Labute



2012

Confined Section

3rd Place: Blue Hat Drama Group ‘Workers Wishes’ by Sean Kelleher

2nd Place: Coachford Players ‘Never Swim Alone’ by Daniel MacIvor

1st Place: Gunpowder Produtions ‘The Tinkers Wedding’ by JM Synge


Open Section

3rd Place: The Moat Club Naas ‘After Magritte’ by Tom Stoppard

2nd Place: Kilmeen Drama Group ‘Lone Star’ by James McLure

1st Place: Haulbowline Drama Group ‘The Stanley Parkers’ by Geraldine Aron